33067 · Asturias

Sobrescobiu

Claves del conceyu

Renta por habitante · 202217.878 €12,7% perbaxo de la mediana de los 78 conceyos
Edá media · 202553,35 años1,31 años perriba de la mediana de los 78 conceyos
Nacida nel estranxeru · 20256,53%0,25 puntos perbaxo de la mediana de los 78 conceyos55 de 842 residentes
Directoriu de centros · 2026-04-15111,93 centros por 10.000 residentes2,72 centros por 10.000 perriba de la mediana
Capacidá turística · 202551160,98 places por 100 residentes39,05 places por 100 perriba de la mediana0 hoteleres · 235 rurales · 276 otres; estes últimes inclúin 42 en viviendes vacacionales y 0 en viviendes d'usu turísticu.
Llares con cobertura FTTH · 2025-06-3054,47%26,46 puntos perbaxo de la medianaBase oficial: 369 llares calculaos
Cartografía oficial consultada · 2026-09-0198,93%90,23 puntos perriba de la mediana68,98 km² dempués d'axuntar les figures solapaes
Mapa Forestal d'España · 2012-12-3145,17%3,18 puntos perriba de la mediana31,49 km² en clases arboláu, arboláu ralu o arboláu dispersu
Quemes forestales rexistraes · 202415,1 ha10,6 ha perriba de la mediana
Nueches tropicales con mínima superior a 20 °C · 2023-20250 díes/añuNa mediana de los 78 conceyos
Díes calorosos con máxima superior a 32 °C · 2023-20251,3 díes/añu0,6 díes al añu perriba de la mediana
Hospital xeneral públicu más próximu · CNH 202524,71 km9,43 km perriba de la medianaHospital más próximu: Hospital Valle del NalonOrixe del cálculu: Ayuntamiento de Sobrescobio, Rioseco

Vivienda: referencies oficiales

Compra y alquiler amuésense como conceptos separaos: índiz de transacciones, valor tasáu y alquiler declaráu nun son el mesmu preciu.

Índiz de preciu de compraventa · Asturies167,1862025-Q4 · variación añal 13,9%
Valor tasáu de vivienda llibreMedia oficial · 2025-Q1—Nun s'espubliza: la serie municipal cubre namái los seis conceyos de más de 25.000 habitantes

L'IPV del INE mide la evolución axustada por calidá, con base 2015=100; nun ye un preciu en €/m². El valor tasáu SADEI/MIVAU sí s'espresa en €/m², pero nun ye'l preciu final d'una compraventa.

INE · IPV 25171SADEI/MIVAU · tabla 08080210

Alquiler oficial observáu

Medianes d'alquiler declaráu. La cuantía mensual y el preciu por m² son publicaciones directes distintes; nun se divide una mediana por otra.

Vivienda plurifamiliarMediana mensual · 2024—Nun s'espubliza: menos de 10 alquileres · n=2Mediana por m² · 2023Nun s'espubliza: menos de 10 alquileres
Vivienda unifamiliarMediana mensual · 2024400 €Percentiles 25–75: 300 €–480 €11 alquileres na base oficialMediana por m² · 20232,63 €/m²Percentiles 25–75: 1,5 €/m²–5,16 €/m²

Cobertura Asturies: 60/78 conceyos pa cuantía mensual; 60/78 pa €/m². SERPAVI/MIVAU y SADEI. Los valores ausentes caltiénense como datu non disponible; nun son cero nin una estimación.

MIVAU · SERPAVI 2011-2024SADEI · tabla 08080220

Eleiciones a la Xunta Xeneral de 2023

Resultaos definitivos del 28 de mayu de 2023

Candidatura más votadaPSOE52,44% · % de votos válidos
Segunda candidaturaPP20,2% · % de votos válidos
Ventaya sobre la segunda+32,24 pp
CandidaturaVotos% de votos válidos
PSOE - Partido Socialista Obrero Español32252,44%
PP - Partido Popular12420,2%
IU-MÁS PAÍS-IAS - Convocatoria Por Asturies IU-MÁS PAÍS-IAS9815,96%
VOX - Vox396,35%
PODEMOS ASTURIES - Podemos Asturies91,47%
FORO ASTURIAS - Foro Asturias60,98%
C's - Ciudadanos-Partido de la Ciudadanía30,49%
V-Q - Verdes-Equo20,33%
PACMA - Partido Antitaurino Contra el Maltrato Animal10,16%
ANDECHA - Andecha Astur10,16%
SOS ASTURIAS - Sos Asturias-España Vaciada00%
PCTE - Partido Comunista de los Trabajadores de España00%
SMP - Suma Principado00%
PUM+J - Por Un Mundo Más Justo00%
PUEDE - Partido Unionista Estado De España00%

Resultaos por conceyu. Los escaños asígnense en tres circunscripciones y nun s'atribúin a cada conceyu. Nun agrupamos candidatures en bloques ideolóxicos.

Eleiciones municipales de 2023

Resultaos del 28 de mayu de 2023

Participación80,8%9,05 puntos perriba de la mediana de los 78 conceyos
Censu electoral776
Votos emitíos627
Votos válidos603
CandidaturaVotos% válidosEdiles
PSOE-Partido Socialista Obrero Español38263,35%5
IU-MAS PAIS-IAS-IU-MAS PAIS-IAS10918,08%1
PP-Partido Popular9916,42%1

Resultaos brutos por candidatura. Nun s'asigna una ideoloxía nin se convierte'l votu nuna puntuación del conceyu.

Territoriu y evolución

Población 2025838
Superficie69,7 km²
Densidá12 / km²
Población 2024845
Cambéu 2024–2025-0.83%

Fonte y metodoloxía

Padrón municipal del INE, 2025, datu definitivu. Les formes asturianes vienen de la cartografía SITPA; los indicadores ensin cobertura oficial queden baleros.

INE · tabla 2886

Cartografía oficial SITPA del Principáu, CC BY 4.0.

SITPA · Unidades Administrativas

SADEI, La Renta de los Municipios Asturianos, 2022. Renta disponible axustada neta por habitante; nun ye la renta neta ADRH del INE.

SADEI · tabla 0402080810

SADEI, Censu de población, 2025. Edá media espublizada direutamente; nun ye la edá mediana.

SADEI · tabla 02020402

SADEI/INE, población por llugar de nacencia a 1 de xineru de 2025. Cociente ente nacíos nel estranxeru y total de la mesma tabla; el llugar de nacencia nun ye nacionalidá, etnia nin llingua.

SADEI · tabla 0206020210

Educastur, directoriu actualizáu'l 2026-04-15. Cuéntase una vegada cada códigu oficial de centru non universitariu, con tolos tipos y titularidaes espublizaos. Los CRA cuenten como un centru alministrativu, non como les sos sedes. La tasa usa población INE 2025; un conceyu ensin fila recibe'l cero oficial, non un datu ausente.

Educastur · Centros docentes non universitarios

SADEI/Registru d'Empreses y Actividaes Turístiques, 2025. TOTAL suma places hoteleres, rurales y otros allugamientos, incluyíes viviendes vacacionales y d'usu turísticu. La tasa usa población INE 2025; mide oferta rexistrada, non turistes, viaxeros nin pernoctaciones.

SADEI · tabla 11020202

SETELECO, cobertura agregada declarada polos operadores a 2025-06-30. Porcentaxe de llares con accesu FTTH; nun mide velocidá real, contratación nin calidá del serviciu.

SETELECO · FTTH

SITPA, cartografía oficial consultada'l 2026-09-01. Porcentaxe del área del conceyu cubierta pola unión de figures rexonales, Rede Natura 2000, Ramsar y reserves de la biosfera; los solapamientos cuéntense una sola vegada. Nun mide accesibilidá pública nin el grau efectivu de conservación.

SITPA · Superficie protexida

MITECO, MFE25 d'Asturies, actualización 2012-12-31. Porcentaxe del área oficial del conceyu interseutada poles clases arboláu, arboláu ralu y arboláu dispersu. Ye cartografía histórica d'ocupación del suelu, non una midición actual de copa, biomasa, salú forestal nin riesgu de quema.

MITECO · MFE25

SADEI/SEPA, 2024. Hectárees rexistraes como superficie total afeutada por quemes forestales nel añu; nun ye una probabilidá, una media histórica nin un modelu de riesgu. Los valores conceyiles espublícense redondiaos a 0,1 ha.

SADEI/SEPA · Superficie quemada

Copernicus ERA5-Land vía Open-Meteo, media 2023-2025. Reanálisis en rexella de 0,1° ponderada pola superficie de cada conceyu; ye un modelu, non una observación d'estación. Desactívase l'axuste por altitú; una caxella costera dafechu balera usa la caxella ERA5-Land completa más próxima, con una llende de 50 km. Los vacíos parciales nun se completen y tienen de pasar el control d'área válida del 99%. La orografía local pue nun quedar resuelta. AEMET valida namás la escala d'estremos y nun crea cobertura conceyil.

Copernicus · ERA5-LandAEMET/SADEI · validación de extremos

Catálogu Nacional d'Hospitales 2025 del Ministeriu de Sanidá (centros en funcionamientu a 31-12-2024) y puntos oficiales SITPA. Distancia ortodrómica dende la casa consistorial al más próximu de los 8 hospitales xenerales públicos d'Asturies. Nun ye distancia per carretera, tiempu de viaxe, accesu a urxencies nin asignación d'área sanitaria.

Ministerio de Sanidad · CNH 2025SITPA · hospitalesSITPA · casas consistoriales

SADEI, a partir de resultaos del Ministeriu del Interior. Participación: tabla 190602; votos y ediles: tabla 190626.

SADEI · tabla 190602SADEI · tabla 190626

SADEI, a partir de resultaos definitivos de les Xuntes electorales del Principáu. Participación: tabla 190402; votos: tabla 190426.

SADEI · tabla 190402SADEI · tabla 190426

SERPAVI/MIVAU y SADEI. Los valores ausentes caltiénense como datu non disponible; nun son cero nin una estimación.

INE · IPV 25171SADEI/MIVAU · tabla 08080210MIVAU · SERPAVI 2011-2024SADEI · tabla 08080220